Polskie normy stężeń na tle europejskich wyglądają na mało rygorystyczne. Obowiązujący w naszym kraju poziom alarmowy dla pyłu zawieszonego PM10 jest niemal 4 razy wyższy niż ten we Francji. Z tego powodu może się wydawać, że problem jest dużo mniejszy, niż w rzeczywistości.
Zasady ogłaszania alarmu smogowego
Jeżeli dobowe stężenie PM10 osiągnie 200 μg/m3 powinna pojawić się stosowna informacja. Alarm to 300 μg/m3. Są to wartości znacznie przekraczające zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia - odpowiednio 4 i 6 razy. Problem ten nie powinien być bagatelizowany - pyły PM10 i PM 2,5 przenikają do naszych płuc, powodując nie tylko alergie, ale również choroby. Zasady ogłaszania alarmu smogowego obowiązujące w naszym kraju mogą być niewystarczające, by się przed nimi obronić.
Warto się tym tematem zainteresować
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem "Zasady ogłaszania alarmu smogowego", w którym dokładniej zajęliśmy się tym tematem. Przygotowaliśmy porównanie polskich standardów do zagranicznych oraz zestawienie z zaleceniami WHO. Przypomnieliśmy również czym tak naprawdę jest smog.